W zdrowym ciele…zdrowe ciele

Czyli jak uniknąć błędów z przeszłości dot. żywienia i co myśleć na temat (zdrowego) jedzenia.

Od dawien dawna słyszymy porzekadło – jesteś tym, co jesz. Jednak jak większość sloganów i ten przepływa przez nasze uszy nie zahaczając o myśli. A może ten warto właśnie zatrzymać w głowie i odpowiedzieć sobie na pytanie jak jedzenie wpływa na nas, jak na naszą planetę, jakich dokonujemy żywieniowych wyborów skoro robimy to codziennie, kilka razy dziennie. Skoro jedną czwartą naszych dochodów wydajemy na produkty spożywcze może warto przyjrzeć się, dokąd wędrują nasze pieniądze, kto zyskuje, czy może ktoś traci? Czy wspieramy korporacje i dokładamy cegiełkę do iluzorycznego bogactwa czy zapewniamy byt lokalnemu przedsiębiorcy, który jeszcze wie, co znaczy szacunek dla zasobów naturalnych.

Podczas warsztatów chcemy przyjrzeć się bliżej tej idei, zbadać slogan i nasze z nim skojarzenia. Przede wszystkim jednak chcemy wspólnie zastanowić się, jak wiele zależy od naszych konsumenckich wyborów. Przedstawimy zdrowe i ekologiczne rozwiązania, które stosujemy w codziennym życiu. Podzielimy się wiedzą o tym jak dbać o środowisko robiąc tak nieodzowną w życiu rzecz, jaką jest przygotowywanie posiłku. Pokażemy jak łatwo jest zmienić nawyki na te bardziej „zielone”.

Zakres tematyczny warsztatu:

  1. Zakupy – Co? Gdzie? jak kupować? Przegląd produktów spożywczych, dodatków do jedzenia, kilka słów o masowej produkcji żywności
  2. Technika kuchenna – Co? Jak? gotować- sposoby gotowania zbóż, kasz i strączków – degustacja
  3. Segregacja odpadów –Co? Jak? Segregować czy nie, domowy kompostownik

Termin warsztatu: zapraszamy po wakacjach
Miejsce: Katowice
Prowadzący: Karolina Anweiler
Koszt udziału w warsztatach: 200 zł ( w cenie warsztatu znajdują się produkty, z których uczestnicy będą przygotowywać potrawy)
Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 882 034 259  lub 663 95 95 30 albo pisząc e-maila na adres: a.kowalczuk@fundacja-kultury.eu
Zgłoszenie na warsztaty

Notka o trenerze:

Karolina Anweiler

Jest takie śląskie określenie „wrzyciwrzoł”. Taka osoba nie usiedzi na miejscu, co rusz w ruchu, co rusz w działaniu. I ja taka jestem, wszędzie bym chciała być, ciągle coś robić. Mam duże poczucie misji i czuję głęboko w sobie, że powinnością człowieka jest zmiana na lepsze. Siebie, zastanej przestrzeni, ludzi obok. Interesują mnie naturalne sposoby zachowania zdrowia, ochrona środowiska i od niedawna dzieci, zwłaszcza jedna mała dziewczynka. A przy tym wszystkim paradoksalnie mam w sobie dużo spokoju i zgody na to co jest.